PAP Mediaroom: Z optymizmem w 2023 rok

PAP Mediaroom: Z optymizmem w 2023 rok

Czy firmy są gotowe sprostać nowym wyzwaniom? Jakie podejmą działania i jakie projekty zamierzają zrealizować?

W debacie zorganizowanej przez redakcję Capital24.tv udział wzięli: Olga Rawa-Siarkowska, psycholog organizacji, wykładowca Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud, a także Beata Drzazga, doceniana i wielokrotnie nagradzana założycielka i prezes BetaMed SA, właścicielka wielu firm w tym Drzazga Clinic i Dono da Scheggia w Polsce, BetaNest Electronics i BetaInvest LLC w Miami, wizjoner, doradca biznesowy i życiowy, przedsiębiorca, dziekan wydziału medycznego Akademii Górnośląskiej.

Uczestnicy rozmawiali o tym czy biznes boi się kolejnego kryzysu? Jak się do niego przygotowuje? Czy rozwój technologiczny pomaga czy utrudnia funkcjonowanie biznesu w obecnym świecie? Czy usługi szyte na miarę, czy wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów jest rozwiązaniem? Jakie są nastroje na najbliższy rok? Jakie działania Państwo przewidują? Jakie trendy się rozwiną?

Olga Rawa – Siarkowska powiedziała, że „2023 rok będzie kolejnym rokiem, w którym bezcenna będzie uważność, adaptacja oraz dobre relacje, czyli to co wspiera organizacje w radzeniu sobie ze zmianą. Widzę tu kilka wyzwań. Największym z nich będzie świadoma nauka z doświadczeń, które mamy. Nowym zasobem możemy uczynić wnioski z ostatnich dwóch lat. Co pokazała nagła zmiana? Jak na nią zareagowali ludzie w organizacji? Jak przetestowała relacje w firmie? Co pomogło nam zostać na rynku? To jest cenna lekcja, którą warto przeanalizować w sposób świadomy.” Zwróciła także uwagę, że „2023 ma być rokiem zrównoważonych wydatków. Rozwaga w tym obszarze może nakłonić organizacje do poszukiwania dróg do bardziej trafnych rekrutacji i procesów rozwojowych. Uważna analiza danych, które posiadamy z poprzednich lat, współpraca z odpowiednio przygotowanymi specjalistami, a także używanie trafnych i rzetelnych narzędzi w postaci testów psychologicznych to dobry punkt wyjścia do ważnych decyzji. Pamiętajmy, że inwestycja w jednym obszarze może przynieść oszczędności w innym.”

O tym czy warto generować oszczędności, jak optymalizować koszty w firmie mówiłRobert Paszkiewicz podkreślając, że „najprostszym sposobem optymalizacji kosztów jest ich redukcja. Jest to najszybsza i zarazem najbardziej ryzykowana metoda, ponieważ często zakłada szybkie rezultaty, stąd nie zawsze procesy te są prowadzone umiejętnie.

Zręcznie przeprowadzona optymalizacja pozwala obniżać wydatki na bieżące funkcjonowanie oraz usprawniać procesy, a przeprowadzona na początku działania firmy albo w warunkach rynkowego prosperity, kiedy uszczelnianie wydatków nie wydaje się priorytetem, jest inwestycją na gorszy czas. Tak do tego podchodzimy w OVHcloud i od początku istnienia stosujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym. Od dwóch dekad stosujemy też chłodzenie cieczą, jak również recykling produktów, który pozwala na kolejne życie wcześniej użytym komponentom.

W OVHcloud jako optymalizację kosztów rozumiemy kontrolę wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego, ponieważ ta wiedza pozwala nam na skupienie uwagi na efektywniejszym zarządzaniu modelem biznesowym i organizacyjnym na rzecz wypracowywania trwałych efektów i mniejszych rachunków.

Zgadzamy się z zasadą, że jeśli umiesz coś zmierzyć, możesz to kontrolować.”

Firmy wprowadzają nowe rozwiązania, ulepszenia, ale wciąż najważniejszy jest człowiek i otwartość na jego potrzeby. Stąd pytanie do prezes Beaty Drzazgi, czy wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów jest dobrym rozwiązaniem? „W BetaMed S.A. usługi „szyte na miarę” są przez naszych pacjentów bardzo mile widziane. Większość osób jest zadowolona i docenia takie podejście do opieki nad nimi. Konieczność rehabilitacji czy chorób współistniejących stwarza okazje, by każdego z pacjentów traktować indywidualnie. Bardzo ważne jest aby wychodzić naprzeciw pacjentowi i jego potrzebom. Jesteśmy otwarci na nowe sugestie czy nowe propozycje tego jak udoskonalić opiekę – czy to od naszych pracowników, czy wprost od pacjentów.

Myślę, że warto na te cele przeznaczyć dodatkowe sumy pieniędzy. Te nakłady finansowe są zwykle nieduże, a pacjenci i ich rodziny bardzo to doceniają. Ostatecznie chodzi przecież o zdrowie i życie pacjenta.”

Wciąż jesteśmy świadomi jak odbiły się i na sferze zawodowej i prywatnej ostatnie lata. O trudnych doświadczeniach i potrzebie zadbania o pracowników i ich samopoczucie wspomina Olga Rawa – Siarkowska: „Musimy również pamiętać, że 2023 przynosi kolejny czas niepewności. W pandemii zobaczyliśmy, że lęk może być realnym zagrożeniem dla zaangażowania pracowników. W dobie rosnącej inflacji i recesji po raz kolejny będziemy potrzebowali położyć nacisk na dbanie o dobrostan psychologiczny ludzi w organizacji. Myślę, że realną rolę odegra tu transparentność i jawność komunikacyjna dotycząca sytuacji firmy, decyzji i planów strategicznych”.

Cała debata do obejrzenia na YouTube: Przejdź na YouTube
Źródło: PAP Mediaroom