Beata Drzazga – wizjoner, przedsiębiorca i mentor biznesowy o światowym zasięgu – dzieli się swoimi refleksjami na temat odwagi, pewności siebie i wyjścia poza strefę komfortu.
Jak by pani zdefiniowała odwagę?
Odwaga to nie tylko cecha osobowości, ale także umiejętność świadomego podejmowania decyzji w sytuacjach niepewnych, często dynamicznych, pomimo obecności wysokiego ryzyka. Ważne jest, aby ta odwaga była dobrze przemyślana i oparta na mądrości oraz doświadczeniu a nie impulsywnym działaniu.
Czy odwaga w życiu codziennym jest związana z akceptacją siebie i przezwyciężaniem błędów z przeszłości?
Moim zdaniem odwaga jest wrodzoną cechą, niezależną od akceptacji samego siebie. Nie każdy rodzi się odważny – ta cecha towarzyszy nam od urodzenia. Mimo że doświadczenia życiowe mogą wzmocnić naszą wrodzoną odwagę, to sama odwaga to umiejętność podejmowania mądrych decyzji w sytuacjach ryzykownych. Chociaż słyszy się, że kobiety stają się coraz odważniejsze, uważam, że wynika to z ewolucji naszego społeczeństwa. Dzisiaj kobieta nie jest jedynie odpowiedzialna za dom i wychowanie dzieci. Teraz możemy łączyć role matki, żony i przedsiębiorcy. Pragniemy rozwijać się, ponieważ mamy swoje pasje i odwagę, aby dążyć do realizacji naszych marzeń.
Jednakże, uważam, że odwaga niekoniecznie jest powiązana z pewnością siebie. Można być pewnym siebie, a jednocześnie mieć wątpliwości i obawy przed podejmowaniem decyzji. To dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W tradycyjnej polskiej roli kobiety istnieje stereotyp, że kobieta, która dąży do kariery, staje się złą matką, zaniedbując dzieci dla obowiązków zawodowych. Jednak prawda jest taka, że kobiety potrafią skutecznie zarządzać swoim czasem, mając wiele obowiązków, i umieją harmonijnie pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Z kolei pewność siebie to inna cecha, która może współistnieć z odwagą lub istnieć zupełnie osobno. Kiedy te cechy idą w parze, warto dodać do nich trochę pokory, tworząc doskonałą mieszankę cech, która sprzyja osiągnięciu sukcesu, zarówno w sferze duchowej, jak i zawodowej.
Czy te trzy cechy są związane w Pani osobowością?
Jestem osobą, która łączy w sobie odwagę, pewność siebie oraz pokorę. Dzięki odwadze i pewności siebie byłam w stanie zrealizować moje marzenia i zbudować prosperującą firmę. Moi pracownicy wiedzą, że cenię konkrety, ponieważ umożliwiają mi podejmowanie szybkich decyzji. Choć zawsze staram się przemyśleć wszystko dokładnie, oczekuję od mojego zespołu pełnych informacji, aby móc podejmować trafne decyzje. To pozwala firmie rozwijać się dynamicznie, wszystko dzieje się sprawnie. Podobnie jest w moim życiu osobistym – łatwo podejmuję decyzje we wszelkich kwestiach, nie czekam na to, aż okazja przeminie, ponieważ nie chcę długo się zastanawiać. Uważam, że zbyt powolne podejmowanie decyzji w firmie może być niebezpieczne, ponieważ można przegapić wiele szans.
Przedsiębiorcy, którzy mają trudności w podejmowaniu decyzji, mogą zniechęcać nawet swoich pracowników, ponieważ wszystko idzie zbyt wolno. Kiedy pracownicy są pełni energii, gotowi do pracy i wprowadzania nowych projektów, a szef ciągle się waha i wszystko przeciąga, to podcina im skrzydła i tracą entuzjazm do pracy. To samo dotyczy życia – gdy decyzje są przeciągane, osoby zainteresowane tracą motywację i wycofują się. Jeśli ktoś z natury nie jest pewny siebie i uważa, że każda decyzja musi być długotrwale przemyślana, aby czuć się bezpiecznym, to odejmuje mi to radość działania.
Jak pani definiuje strefę komfortu?
Każdy ma swoją indywidualną strefę komfortu, którą tworzy sobie sam. Jest to obszar, w którym czujemy się bezpiecznie. Niemniej jednak, ta strefa komfortu może stać się pułapką. Często z obawy przed jej naruszeniem nie rozwijamy się i nie podejmujemy nowych wyzwań. Pozostając w tej strefie, rezygnujemy z wielu możliwości, które mogłyby przynieść nam satysfakcję i spełnienie. Siedząc w bezpiecznym zakamarku strefy komfortu, ograniczamy nasz rozwój i nie dajemy sobie szans na pozytywne zmiany. Dlatego uważam, że ważne jest regularne sprawdzanie naszej strefy komfortu, aby zobaczyć czy nie jest ona jedynie wyrazem lenistwa. Osobiście uważam, że powinniśmy odważnie podążać przez życie, jednak rozumiem, że nie każdy ma taką umiejętność.
Źródło: VIP Magazyn