„Szacunek dla innych ludzi, dbałość o swoje słowa i czyny, szacunek dla środowiska” – rozmawiamy z Beatą Drzazgą.
Zawodowa historia Beaty Drzazgi przekonuje, że kobieta może znaleźć swoje miejsce w biznesie w każdym momencie życia i z każdego poziomu finansowego.
Nie mając dużych pieniędzy zbudowała markę, dzięki której szybko znalazła się na liście najlepiej zarabiających kobiet w Polsce magazynu „Forbes”. Nam mówi o tym, jaką rolę pełni etyka w biznesie.
Skąd pasja i potrzeba, by dzielić się swoim sukcesem z innymi?
Dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą jest jednym z najlepszych sposobów, by pomóc innym osiągnąć sukces i spełnienie w życiu. Dzięki temu mogę wpłynąć pozytywnie na życie innych ludzi, inspirować ich, a przede wszystkim motywować do dalszego rozwoju. Co więcej wspieram ich w budowaniu trwałych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu. To coś czego bardzo potrzebowałam na początku mojej drogi w biznesie, a czego nie
dostałam.
Budowanie własnego biznesu kosztuje masę pracy. Jak znaleźć czas na inne aktywności?
Działam i ciągle mam nowe pomysły. Oczywiście odpoczywam też, ale wciąż mam chęć budowania czegoś nowego. Zdarza się, że kiedy osiągamy sukces w danej dziedzinie, zaczynamy się nudzić i tracić motywację, ale ja jestem inna,
zawsze pełna zapału do udoskonalania tego, co już stworzyłam i do tworzenia nowych projektów. Chcę się dzielić swoimi doświadczeniami i wiedzą z innymi, a także pomagać im w osiąganiu ich celów. Często ludzie szukają osoby, która pomoże im wybrać właściwą drogę i udzieli wsparcia na drodze do sukcesu, kogoś, kto przeszedł swoja drogę i wie, jak pokonywać przeszkody. Ja spełniam się w roli takiego przewodnika i doradzam wielu osobom w życiu zawodowym i
prywatnym. Co więcej – jako dziekan wydziału medycyny mam szansę dzielenia się swoją wiedzą i praktyką ze studentami Akademii Górnośląskiej w Katowicach.
Angażujesz się w wiele akcji charytatywnych. To potrzeba czy obowiązek?
Jestem osobą bardzo empatyczną i nie jestem w stanie przejść obojętnie obok cierpienia. Ból jest obecny na całym świecie i w bogatych i w biednych krajach, ale największy dramat to nieszczęścia, jakie dotykają niewinne dzieci. Nie potrafię ignorować cierpienia małych bezradnych istot. Jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej przygnębiających problemów naszego świata. Każdego roku miliony dzieci na świecie cierpią z powodu wojen, konfliktów, chorób, głodu i ubóstwa. Ich potrzeby są ogromne i niezwykle ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo starali się zrobić wszystko, co w naszej mocy, by im pomóc. Dlatego tak ważne jest dla mnie angażowanie się w akcje charytatywne i w działalność organizacji pomagającym dzieciom w potrzebie. Każda ma w sobie potencjał, aby stać się siłą dobra i zmienić życie kilku ludzi na lepsze.
Podziwiam zaangażowanie i wytrwałość, a Twoi pracownicy chwalą Cię za empatię i możliwości rozwoju. Dbasz o ludzi w pracy?
Tak. Chcę, żeby moi pracownicy czuli się pewnie i bezpiecznie. Zależy mi na tym, żeby praca nie była dla nich przymusem i smutnym codziennym obowiązkiem. Dlatego uważam, że empatia, to bardzo ważne podejście do zarządzania zespołem. Kiedy pracownicy czują się dobrze w pracy, ich wydajność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków znacznie wzrasta, a miła atmosfera sprzyja ich samopoczuciu i zdrowiu. Właściwie zorganizowane miejsce pracy, z zasadami etyki biznesu, jasnymi celami i perspektywami rozwoju zawodowego, pozwala na rozwijanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia, co jest niezwykle ważne w dążeniu do sukcesu. Warto również pamiętać o regularnym szkoleniu pracowników i umożliwieniu im zdobycia nowych kwalifikacji, co przekłada się na rozwój firmy.
Dotknęłaś ważnego tematu – etyki w biznesie, ale czy nie powinniśmy jej przestrzegać cały czas?
Etyka powinna być obecna w każdej dziedzinie naszego życia, a nie tylko w biznesie. Bycie etycznym to m.in. szacunek dla innych ludzi, dbałość o swoje słowa i czyny, szacunek dla środowiska, w którym żyjemy. Etyka pomaga nam kierować się dobrymi wartościami, co jest szczególnie ważne w kontekście budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi, wychowywania dzieci, dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego bądźmy dobrzy dla siebie i
innych.