PAP Mediaroom: Cyfryzacja i ekologia – wpływ na biznes

PAP Mediaroom: Cyfryzacja i ekologia – wpływ na biznes

Cyfryzacja, czyli wdrażanie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego, oraz ekologia, czyli świadomość i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego, stanowią dwie kluczowe siły oddziałujące na przedsiębiorstwa.

W debacie zorganizowanej przez redakcję Capital24.tv pt. „Ekologia – czym jest współcześnie? To moda, biznes czy przeciwdziałanie katastrofie?” udział wzięli: Beata Drzazga, założycielka BetaMed SA, Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Joanna Maraszek, Chief Product & Sustainability Officer / co-founder, Plan Be Eco oraz Wiktor Krzeszewski, CEO, mTap Smart City.

„Obserwuję, że rosnąca świadomość ekologiczna przynosi korzyści zarówno społeczeństwu jak i przedsiębiorstwom. Klienci coraz bardziej doceniają firmy, które inwestują w zrównoważone rozwiązania i angażują się w działania na rzecz społeczności lokalnych. Dlatego my, przedsiębiorcy, wspieramy lokalne społeczności, angażujemy się w proaktywne podejście do ochrony środowiska, przyczyniamy się do ograniczenia negatywnego wpływu na planetę. Wszelkie działania celowane na zrównoważony rozwój przynoszą nadzieję dla poprawy życia na ziemi w dłuższej perspektywie” – powiedziała założycielka BetaMed.

„Jako odpowiedzialni społecznie przedsiębiorcy wdrażamy strategie redukcji emisji CO2, korzystamy z materiałów ekologicznych i promujemy świadome zakupy. Firmy, które podejmują działania proekologiczne, mają kluczową rolę w kształtowaniu lepszej jakości życia dla przyszłych pokoleń. Ich zaangażowanie w zrównoważone praktyki i innowacje ekologiczne ma długoterminowy wpływ na ochronę środowiska i dziedzictwa, które zostawiamy kolejnym pokoleniom” – powiedziała Beata Drzazga.

Czy przemysł i konsumpcja są sprzymierzeńcami działań prośrodowiskowych?

Robert Szyman odpowiedział, że: „Należy zaznaczyć, że gdyby nie postęp przemysłowy, trudno byłoby nam reagować na określone zmiany. Przemysł niewątpliwie odgrywa istotną rolę w tworzeniu odnawialnych źródeł energii i zmienianiu naszej teraźniejszości na korzyść środowiska.

Z kolei konsumpcja, zwłaszcza ta nadmierna, nie ma dobrego wpływu na środowisko. Społeczeństwo powinno w zdecydowanej większości dokonywać zakupów świadomie i w pełni wykorzystywać wszelkie produkty. Warto wspomnieć, że jednym z największych światowych problemów jest powszechne marnotrawstwo żywności, a ślad środowiskowy wynikający z produkcji żywności jest pięciokrotnie wyższy, niż produkcji opakowań z tworzyw sztucznych do zabezpieczania tejże żywności. Należy zatem mieć świadomość, że przemysł może wiele zmienić w naszej rzeczywistości, chociażby poprzez stosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego czy zrównoważonego rozwoju”.

Druga debata „Cyfryzacja – wpływ na zmiany w biznesie i społeczeństwie” skupiła się na cyfrowych możliwościach i ulepszeniach dla biznesu, ale nie tylko. Udział w niej wzięli: Kinga Dobrzyń, menedżer ds. Rozwoju Usług Tradycyjnych i Cyfrowych, Poczta Polska, Joanna Parasiewicz, Head of Communication & Marketing, CEE w OVHcloud oraz Marcin Myszkowski, Head of Next Generation Banking Practice, GFT. Ten ostatni podkreślił: „Cyfryzacja przynosi szereg korzyści dla biznesu, m.in. poprzez automatyzację i optymalizację procesów, której efekty widać już w krótkim horyzoncie czasowym. Dotyczy to także takich kwestii jak obsługa klienta online – np. w zakresie sprzedaży produktów i usług czy też rozpatrywania reklamacji – co jeszcze nie tak dawno, w niektórych branżach, nie było tak oczywiste”.

Usprawnienia wdrażane są także dla polepszenia i komfortu klientów, o czym mówiła Kinga Dobrzyń.„Poczta Polska wdrożyła innowacyjne rozwiązanie, przenoszące list polecony do przestrzeni internetowej. Jako pierwsza w kraju wprowadziła usługi elektronicznego doręczenia (e-Doręczenia i Q-Doręczenia) oraz system teleinformatyczny do wymiany korespondencji, dostępny dla wszystkich obywateli, firm oraz podmiotów publicznych. Usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego są dużym ułatwieniem dla firm i obywateli. Korzystając z nich, można załatwić sprawy zarówno urzędowe, jak i firmowe, bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca na świecie i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa”.

Debaty dostępne są na stronach Capital24tv.pl:

• https://youtu.be/M6Ab76scMXA

• https://youtu.be/65lODWX4F48

Źródło informacji: PAP Mediaroom, Capital24tv.pl