Beata Drzazga jest przedstawicielką biznesu, o której było głośno w kończącym się 2023 r. Pojawiła się na okładkach prestiżowych magazynów, a także – jako mówca – na wielu konferencjach. Jej kariera zawodowa może być inspiracją i motorem do działania dla wszystkich osób, które marzą
o zawodowym sukcesie i własnych przedsiębiorstwach. Trudno wyobrazić sobie lepszą kandydatkę do nagrody Manager Award, którą otrzymała w tym roku. Podsumowując rok, kapituła nagrody „Managera” zdecydowała się przyznać jej Grand Prix, uznając, że Beata Drzazga to Manager Roku 2023. W związku z tym zapytaliśmy laureatkę o jej ostatnie przedsięwzięcia i plany na kolejne miesiące i lata
Wzięła pani niedawno udział w konferencji Vital Voices Global Partnership, firmowanej przez kandydatkę na prezydenta USA z 2016 r. – Hilary Clinton.
Podziwiam jej działalność na rzecz praw kobiet, dlatego zdecydowałam się jako pierwsza Polka zostać darczyńcą Vital Voices Global Partnership. Warto wspomnieć, że VVGP założyły w 1997 r. Hilary Clinton i Madeleine Albright, była amerykańska sekretarz stanu. Tegoroczna, dwudziesta druga konferencja odbyła się w nowojorskim Kennedy Center for the Performing Arts. Organizacja jest znana na całym świecie z tego, że gromadzi aktywistki zaangażowane w działalność na rzecz równości płci i wspierania kobiet w biznesie. Bardzo podoba mi się idea VVGP, mówiąca, że silne kobiety ratują świat. Podczas konferencji miałam okazję spotkać liderki z wielu krajów, wymienić doświadczenia i omówić plany na najbliższą przyszłość
Kogo w tym roku wyróżniło VVGP?
Global Trailblazer Award otrzymała amerykańska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa,Ava DuVernay między innymi za filmy o prawach człowieka i równości rasowej. Nagrodzono również : Innę Braverman – aktywistkę klimatyczną i przedsiębiorczynię społeczną, Hellen Lunkuse – zajmującą się przemocą ze względu na płeć, Sarę Minkarę – działaczkę na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, oraz Enass Muzamel znaną ze swojego zaangażowania na rzecz pokoju i praw kobiet. Z niektórymi z nich miałam okazję porozmawiać podczas uroczystej kolacji w zamkniętym dwudziestoosobowym gronie. Udział w tej konferencji był ciekawym doświadczeniem nie tylko dla mnie, lecz także dla dziennikarki TVN, która pojechała do Ameryki razem ze mną, żeby przygotować film na temat sytuacji kobiet na świecie.
Biorąc pod uwagę własne doświadczenia, w towarzystwie silnych liderek mogła się pani odnaleźć w swoim żywiole.
Aktywistki z Vital Voices prowadzą programy szkoleniowe i mentoringowe, pomagając kobietom rozwijać umiejętności przywódcze, z zarządzania biznesem, promując innowacyjność i równość płci. Uważam, że tego typu działania powinny być silnie promowane także w naszym kraju. Dzięki inicjatywom Vital Voices tysiące kobiet z całego świata zyskało wsparcie. Warto wspomnieć o Global Mentoring Walks, corocznej inicjatywie, która zachęca kobiety – liderki do mentoringu młodszych pokoleń, żeby pomóc im rozwijać się zawodowo i osiągać ambitne cele. Ta idea jest mi szczególnie bliska. Często otrzymuję wiadomości od osób, które zachęciłam do wyjścia ze strefy komfortu i walki o swoje marzenia. Mój przykład dowodzi, że wszystko jest możliwe. Będąc w niełatwej sytuacji, samotnie wychowując dzieci, podjęłam poważne wyzwanie biznesowe. Otworzyłam firmę, która szybko się rozwinęła, potem uruchomiłam kolejne przedsięwzięcia. I nic nie było w stanie mnie powstrzymać.
Inwestuje pani wiele czasu i energii, by inspirować kobiety i mężczyzn do samorozwoju.
Jestem przekonana, że sukcesem trzeba się dzielić. Dlatego nie odmawiam udziału w licznych konferencjach, uczestniczę w spotkaniach klubów przedsiębiorczości, takich jak np. BCC. Ostatnio wzięłam udział w panelu z DorotąWellman i przez dwie godziny opowiadałam o swoich doświadczeniach zawodowych. Głęboko wierzę w to, że my, silne kobiety, naprawdę zmieniamy świat. Staram się nie ograniczać swojej aktywności do naszego kraju. Dwa razy byłam w Azerbejdżanie. Władze tego kraju zaproponowały mi funkcję konsula honorowego w Polsce. Naturalnie cały czas pełnię funkcję ambasadora biznesu Nevady. Z Waszyngtonu, po konferencji, poleciałam do Las Vegas na spotkanie z Johnem Petkusem, konsulem honorowym RP. Rozmawialiśmy o nowych perspektywach współpracy z polskim biznesem. Następnie udałam się do Miami na zaproszenie Blanki Rosenstiel, dyrektorki Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej oraz prezeski Fundacji Chopinowskiej w Stanach Zjednoczonych, która od wielu lat prowadzi działalność charytatywną na szeroką skalę. Cieszę się, że będę jej mogła pomóc w przygotowaniu balu dobroczynnego, który organizuje już po raz pięćdziesiąty drugi. Warto dodać, że ta pochodząca z Polski dziewięćdziesięcioletnia pani jest niezwykle twórczą i aktywną osobą.
Czy nadal znajduje pani czas na działalność naukową?
Jestem dziekanem Wydziału Medycznego w Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego, gdzie prowadzę wykłady dla pielęgniarek. Jest to dla mnie ważna część aktywności życiowej i zamierzam poszerzać kwalifikacje w tej dziedzinie. Niedawno otrzymałam wiadomość od prof. Piotra Moncarza z Uniwersytetu Stanforda, że zostałam przyjęta na studia managerskie, które rozpocznę w marcu przyszłego roku. Ale to nie wszystko. Otrzymałam też potwierdzenie otwarcia przewodu doktorskiego w Genewie.
Jak wygląda pani obecne zaangażowanie biznesowe i społeczne?
Zbudowana przeze mnie od podstaw firma BetaMed od dwóch lat jest częścią francuskiej korporacji Air Liquide Healthcare, światowego lidera w dziedzinie gazów medycznych i domowej opieki zdrowotnej. Zachowałam 20 proc. udziałów i jestem w radzie nadzorczej firmy. Połączenie z wielkim międzynarodowym podmiotem to naturalny etap rozwoju biznesu. Choć nadal angażuję się w działania BetaMed, mam trochę więcej czasu dla moich innych przedsięwzięć, takich jak np. firma modowa Dono Da Scheggia. Właśnie wybieram się do Mediolanu na zaproszenie domu mody Dolce & Gabbana, by obejrzeć nową kolekcję. Prowadzę też Drzazga Clinic, świadczącą usługi w dziedzinie laseroterapii, medycyny estetycznej i kosmetologii, ale też ginekologii laserowej. W Hiszpanii otworzyłam spółkę zajmującą się nieruchomościami, korzystając z doświadczeń, jakie zdobyłam w tej dziedzinie w Miami. Duże nadzieje wiążę z powstałą ostatnio Beata Drzazga Foundation, która ma połączyć wszystkie moje aktywności społeczne i filantropijne, jakie prowadzę od 12 lat. Będzie ją wspierała w tym firma Global Impact. Niezależnie od tego udzielam się w Klubie Przedsiębiorczości i w projekcie #byckobietaontour!, regularnie uczestniczę w spotkaniach z młodzieżą zainteresowaną przedsiębiorczością. Jestem szczęśliwa, gdy słyszę, ile kobiet i mężczyzn po spotkaniu ze mną uwierzyło w siebie, zmieniło pracę i jest zadowolonych z tego, co robią. Nie kryję, że wzrusza mnie i motywuje do kolejnych działań, gdy mówią: „Była pani moją inspiracją”.
Beata Drzazga – utalentowany przedsiębiorca, doradca biznesowy i mentor życiowy, udowodniła niejednokrotnie siłę kobiecego sukcesu. Jest laureatką ponad 260 prestiżowych nagród i wyróżnień, które doceniają zarówno jej osiągnięcia biznesowe, jak i filantropijne. Jako założyciel BetaMed SA, największej firmy w Polsce specjalizującej się w długoterminowej opiece nad pacjentami, zyskała międzynarodowe uznanie. Jest założycielem kilku innych firm w Polsce i na świecie. Jej sukces przyciąga zaproszenia do udziału w prelekcjach na konferencjach ekonomicznych i medycznych na całym świecie.
Źródło: Manager Report