Beata Drzazga, wielokrotnie nagradzana kobieta sukcesu, mentor, właściciel wielu firm w Polsce i za granicą oraz założyciel BetaMed S.A. — największej firmy w Polsce zajmującej się opieką długoterminową, podsumowuję pierwsze półrocze 2023 pod względem biznesowym, i wskazuj największe potrzeby branży medycznej.
Czy jako osoba, która osiągnęła ogromny zawodowy sukces, założyła kilka firm na różnych obszarach biznesowych, takich jak BetaMed S.A., Drzazga Clinic, dom mody Dono da Scheggia, oraz posiada kilka firm za granicą, uważa Pani, że wie już wszystko o biznesie?
W ciągłym procesie uczenia się, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie posiadamy pełnej wiedzy. Świat jest dynamiczny, a rynek biznesowy stale się zmienia. Jeśli ktoś twierdzi, że wie wszystko o biznesie, można to uznać za wyraz krnąbrności i próżności. Osobiście często podkreślam, że „jeśli chcesz być wielki, zacznij od czegoś małego”. Podstawą naszej działalności powinna być pokora i szacunek dla innych ludzi. Następnie należy włożyć wiele siły, pracy, energii i zaangażowania. Istnieje tysiące książek na temat biznesu i żałuję, że nie mam wystarczająco dużo czasu, aby je wszystkie przeczytać. Wierzę jednak, że ciągłe uczenie się, również od innych przedsiębiorców, oraz posiadanie otwartego umysłu i umiejętność słuchania są niezwykle ważne.
Czy kobiety w biznesie wciąż napotykają trudności?
Kobiety w biznesie spotykają różne sytuacje. Z jednej strony, jest nam łatwiej, ponieważ już wielokrotnie udowodniłyśmy swoją wartość. Przez ostatnie 23 lata obserwuję, jak wiele osiągnęłyśmy. Wzrasta liczba kobiet na wysokich stanowiskach, zakładających własne firmy. Coraz częściej płeć przestaje mieć znaczenie. Na szczęście, nie ma już takiego sposobu myślenia jak za czasów komunizmu, kiedy kobieta była ceniona jedynie za umiejętności domowe. Obecnie kobieta może rozwijać się zawodowo, nie rezygnując z kobiecości, wciąż będąc wspaniałą żoną, matką i zaradną w domu. Z moich obserwacji wynika, że kobiety często okazują się lepszymi przedsiębiorcami od mężczyzn. Wielu mężczyzn przyznaje, że nie są odpowiednimi liderami biznesu i nie chcą ponosić takiej odpowiedzialności. To zupełnie zrozumiałe. Słyszę często od mężczyzn, że jestem odważna, ponieważ oni sami nie podjęliby się takiego wyzwania. Niemniej jednak, aby odpowiedzieć w pełni na Pani pytanie, muszę dodać, że nadal istnieją instytucje i firmy, gdzie na najwyższych stanowiskach dominują wyłącznie mężczyźni. Czasami nie mają oni takich kompetencji, wykształcenia czy talentu jak kobiety, jednak są preferowani przez innych mężczyzn. Dlatego chciałabym pogratulować wszystkim kobietom, które nadal walczą, nie poddają się i dążą do osiągnięcia sukcesów na najwyższych szczeblach, mimo napotykanych przeszkód.
Jak Pani ocenia sytuację w branży usług medycznych w Polsce, biorąc pod uwagę swoje osiągnięcia w prowadzeniu największej firmy opieki długoterminowej w kraju, BetaMed S.A.?
Z perspektywy moich osiągnięć w prowadzeniu BetaMed S.A., największej firmy opieki długoterminowej w Polsce, obserwuję istniejące wyzwania w branży usług medycznych. Chociaż jestem dumna z osiągnięć BetaMeda S.A., zdaję sobie sprawę, że obecne kontrakty są wciąż niewystarczające. Ludzie wciąż czekają w długich kolejkach na miejsce w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych przez wiele lat, a na opiekę długoterminową oczekują od roku do dwóch lat. Jest również widoczny niedobór personelu medycznego, w szczególności pielęgniarek i lekarzy zajmujących się pacjentami pod respiratorami. Uważam, że Ministerstwo Zdrowia powinno zwiększyć alokację środków dla Funduszu Zdrowia na wsparcie osób zależnych od respiratorów oraz dzieci wymagających podobnej opieki, zarówno w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, jak i w opiece domowej. Tym samym pacjenci nie musieliby czekać na odpowiednią opiekę medyczną. Niekiedy zdarza się, że starsi pacjenci zajmują zbędnie łóżka na oddziałach neurologicznych czy internistycznych tylko dlatego, że są samotni i nie mogą wrócić do domu. Osoby starsze po złamaniach biodra, które są powszechne wśród ludzi w podeszłym wieku, są wypisywane z oddziałów do domu po kilku dniach od operacji. W rzeczywistości, tacy pacjenci powinni spędzić kilka pierwszych tygodni po zabiegach w odpowiednio przygotowanych placówkach, gdzie mogą otrzymać opiekę i rozpocząć rehabilitację. Widzę ogromne braki na rynku takich usług, które są kluczowe dla sprawności i zdrowia pacjentów. Ponadto, uważam, że istnieje zbyt mała liczba kontraktów na usługi rehabilitacyjne. Osoby z poważnymi problemami z kręgosłupem, po operacji lub zabiegu, nie mogą czekać rok na rehabilitację – potrzebują pomocy od razu. Mimo że rehabilitacja nie jest główną usługą oferowaną przez BetaMed S.A., ciągle obserwuję ogromne zapotrzebowanie na nią. Mieliśmy mały kontrakt, który został wypełniony od stycznia do marca, a następnie nie mamy już dostępnych miejsc z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Wielka szkoda, ponieważ BetaMeda S.A. posiada doskonały sprzęt i wykwalifikowany personel, a w przypadku większego kontraktu mogłby przyjąć znacznie więcej pacjentów.
Jak Pani ocenia ubiegły rok pod względem biznesowym, biorąc pod uwagę serię sukcesów, w tym nagrodę za całokształt działalności na rzecz polskiej gospodarki, którą Pani otrzymała z rąk Prezydenta Polski?
Poprzedni rok był zdecydowanie udany. Otrzymuję wiele odznaczeń i wyróżnień od kilku lat, z czego jestem niezmiernie dumna. W roku 2021 firma BetaMed S.A., której jestem założycielem, została uhonorowana wyróżnieniem za swoją działalność gospodarczą, a nagroda została wręczona osobiście przez Prezydenta. Kolejnym wspaniałym momentem był rok 2022, kiedy to otrzymałam Nagrodę Indywidualną za całokształt mojej działalności. Było to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ w ogóle się jej nie spodziewałam.
Jak ocenia pani rok 2023? Czego biznes powinien się obawiać? Czego obawiać powinni się przeciętni obywatele?
Obecnie często stawiane jest mi pytanie dotyczące perspektyw na druga połowę roku 2023. Zgodnie z moimi analizami, uważam, że nie jest to łatwy rok, a perspektywy przedsiębiorców, zwłaszcza małych firm, są trudne nie tylko na ten rok, ale także na kolejne trzy lata. Niepokoi mnie nawet możliwość, że niektóre z tych firm mogą nie przetrwać trudności. Sytuacja taka jest zawsze wyzwaniem i stresująca zarówno dla właścicieli, jak i pracowników. Oczywiście, o ile przedsiębiorcy dysponują odpowiednimi środkami finansowymi, aby wesprzeć swoje firmy, istnieje szansa na przetrwanie.W ubiegłym roku wybuchła wojna na Ukrainie, co nastąpiło w momencie, gdy świat, gospodarka i rynek były już osłabione przez pandemię COVID-19. Dodatkowo, obecna inflacja tylko pogarsza sytuację. Chociaż jestem osobą optymistyczną, nie przewiduję poprawy w tym roku ani w kolejnych latach. Przedsiębiorcy będą musieli skupić się na znacznym ograniczeniu wydatków. To dotyczy również moich firm, gdzie będę musiała dokładać wszelkich starań, aby przetrwać ten trudny okres. W takich trudnych czasach istotne jest, aby utrzymywać stały kontakt z pracownikami. Menedżerowie i kierownicy powinni być świadomi sytuacji firmy. Ważne jest, aby pracownicy rozumieli i nie bali się obecnej sytuacji. Przedsiębiorcy muszą być w stanie zrozumieć potrzeby swoich pracowników, ponieważ każdy z nas ma własne domowe obowiązki i koszty do pokrycia. Jednak pracownicy również muszą zrozumieć, jak trudna jest sytuacja na rynku i w jakim zakresie można pomóc, a od którego momentu wszyscy muszą podjąć ścisłe środki oszczędnościowe w celu przetrwania. Komunikacja, wzajemne zrozumienie i jasne przedstawienie sytuacji są kluczowe w takim czasie.
Czy istnieje jakakolwiek branża, która wzbudza Panią ciekawość i którą mogłaby Pani rozważyć jako nowe wyzwanie?
Z dużym zainteresowaniem podchodzę do nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji. Jako przedsiębiorca zdaję sobie sprawę, że warto być na bieżąco z innowacjami w tej branży. Cieszę się, że mogę współorganizować konferencje związane z nowymi technologiami w renomowanych miejscach, takich jak Dolina Krzemowa w USA. Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w konferencji w Singapurze o tematyce technologicznej oraz wspierać wydarzenia w Waszyngtonie. Ponadto jako członek Rady Centrum Biznesu Polonii, aktywnie uczestniczę w misjach gospodarczych na całym świecie, gdzie pomagam polskim przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów. To obszary, które obecnie wzbudzają moje duże zainteresowanie.
Jakie cechy, umiejętności i wykształcenie są niezbędne, aby rozpocząć działalność jako przedsiębiorca?
Bycie przedsiębiorcą wymaga przede wszystkim zestawu różnych cech charakteru. Odpowiedzialność, gotowość do podejmowania wyzwań, siła wewnętrzna, odwaga, intuicja, wyczucie sytuacji, zdrowy rozsądek i konsekwencja są kluczowe. W mojej opinii, niektórzy ludzie mają wrodzone predyspozycje do bycia liderem, a te cechy można zauważyć już we wczesnym etapie edukacji. Jednak najważniejszym czynnikiem, który kształtuje przedsiębiorców, jest zdobyte doświadczenie.
Źródło: Manager Report